Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

VAZ 2105 VFTS

Pro základ speciálu VAZ skupiny B byl použit typ 2105, který tým specialistů pod vedením litevského pilota Stasise Brunzy patřičně upravil.  Homologace se nový stroj, označený VAZ 2105 VFTS dočkal v roce 1984. V témže roce se první nula pětky objevily v různých rallyových soutěžích . (především ale ve „východním“ bloku). V témže roce jezdily dva stroje i v českém mistrovství - jeden v barvách Metalexu, druhý v barvách Agroteamu Slušovice. V následujícím roce po příchodu Škody 130LR to již nebyla taková sláva a tak vznikla druhá evoluce, která se objevila v roce 1986. Odlišovala se vyššími výkony a vylehčenou karoserií. Nakolik byl sovětský stroj konkurence schopný se nikdy nepodařilo zjistit, protože krom několika málo závodů v Rakousku se na měření sil na západ nevydával, je však zcela jasné, že na světovou elitu neměl , takže by se mohl měřit maximálně s vozy typu Visa, možná s Mazdou a Nissanem. Přestože to byl stroj poměrně jednoduchý, byl vcelku oblíbený a například v Maďarsku jich několik jezdí dodnes. Po zrušení skupiny B tento výtvor nečekal stejný osud jako většinu „západních strojů“, neboť závody v bývalých socialistických státech se mezinárodními pravidly moc neřídili a tak VFTS jezdily i nadále. Poslední úspech u nás zaznamenal v rally Václav Blahna v roce 1987, kdy s VAZem získal domácí titul. Ještě lépe a déle se strojům dařilo na okruzích, kde v divizi do 1600 ccm kralovaly až do roku 1988.

Vaz 2105 VFTS byl vůz klasické konstrukce se samonosnou karoserií. (první verze měla celokovovou karoserii a všechna okna ze skla, druhá varianta dostala v rámci odlehčení víka a dveře z hliníkových slitin a boční okna z plexiskla)

Pohon obstarával vpředu podélně uložený čtyřválec s rozvodem OHC o objemu 1588 ccm, který disponoval výkonem 158 koní ( maximálně až 180 koní, což ale mělo vliv na životnost motoru) při 7000 ot/min a kroutícím momentem 165 Nm /5500 ot/min. Součástí pohonu byla dvojice karburátorů Weber 45, jednokotoučová spojka Sachs s talířovou pružinou, pětistupňová manuální převodovka ( pro Evo 1 pouze 4.stupňová) a samosvorný diferenciál na poháněné zadní nápravě.

Přední kola byla uchycena na lichoběžníkových ramenech, zadní náprava byla tuhá, obě doplněny tlumiči Bilstein a vinutými pružinami. Slabinou vozu byly téměř standardní brzdy - vpředu kotoučové, vzadu bubnové ! Rally vozy používaly 13.palcová plná kola, okruhové speciály pak 15,palcová kola z lehkých slitin.

Do interiéru se montoval rám z duralových trubek, přední a  zadní spoiler, jako i blatníky byly z plastů.

Základní rozměry - délka 4090 mm, šířka 1725 mm a hmotnost 930 kg.