Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Porsche 959

Technický popis

Porsche 959 bylo klasické auto svého výrobce s motorem vzadu. Karoserie byla vyrobena z lehkých slitin a plastových kompozitů.

Základem pohonu byl šestiválec o objemu 2851 ccm se čtyřventilovou technikou,rozvodem 2x OHC,  doplněný dvojicí turbodmychadel KKK a vstřikováním Bosch Motronic. To mu dávalo výkon 340 kw/6500 ot.min (dle konstruktérů bylo možno vyladit až na 400 kw, k tomu ale nikdy nedošlo)

Výkon se přenášel pomocí 6.stupňové mechanické převodovky na rozvodovku umístěnou vzadu a počítačem ovládanou spojku , která zajišťovala rovnoměrné rozdělení hnací síly na obě hnané nápravy.

Zavěšení kol sestávalo z dvojice příčných ramen s dvojicí teleskopických tlumičů a vinutých pružin na každém kole. Výška tlumičů byla elektronicky regulovatelná v rozmezí 120 - 180 mm. Kola byla doplněna ventilovanými kotouči - vpředu o průměru 322 mm, vzadu 304 mm.

Jak již bylo zmíněno, karoserie byla vyrobena z hliníkových slitin a kevlaru. Střecha a podlaha byly zpevněny pruhy z Nomexu. Přední okno bylo vyrobeno z bezpečnostního materiálu Sekuriflex, ostatní okna z čirého plastu.