Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Porsche 959

V roce 1981 bylo jasné, že jakýkoliv výrobek automobilky Porsche na nastupující vozy skupiny B nestačí a tak začal vývoj zcela nového stroje. Základem se kupodivu nestal některý z vyráběných typů, ale motor. Firma připravovala okruhový speciál Moby Dick a jeho pohon se stal základem i rallyového speciálu. Z důvodu úspory hmotnosti bylo rozhodnuto využít velké množství kevlarových a hliníkových dílců. První prototypy byly dokončeny v roce 1984 a bylo rozhodnuto je vyzkoušet na té nejtěžší zkoušce - na Dakarské Rally. Výsledek nebyl příliš uspokojivý - ani jedno ze tří vozidel nedojelo do cíle. Následovaly úpravy a vylepšení a další test na Dakaru v roce 1985. Zde Porsche excelovaly a dojely na prvních dvou místech. Přestože to byl úspěch, nebyl důvod k radosti. Během testování se jasně ukázalo, že 959 je sice dobrý vůz, ale na rallyovou špičku zdaleka nestačí. Jeho výkony byly zhruba srovnatelné s typem 911 SC, ale při podstatně vyšších nákladech.

 Jediná klasická rally, které se stroj zúčastnil byla Rally Faraonů v Egyptě, kde za prvé bylo využito poznatků z Dakaru a za druhé nebyla velká konkurence. i díky tomu 959 zvítězila. Poté byl celý projekt jako neperspektivní zrušen. Ne však samotné auto. To po patřičných úpravách nastoupilo jako typ 961 na okruhy, kde v roce 1986 zvítězilo ve slavném Le Mans. Teprve v roce 1987 se vůz začal prodávat v civilním sektoru. Celkem bylo vyrobeno necelých 300 strojů.

Porsche 959 bylo klasické auto svého výrobce s motorem vzadu. Karoserie byla vyrobena z lehkých slitin a plastových kompozitů.

Základem pohonu byl šestiválec o objemu 2851 ccm se čtyřventilovou technikou,rozvodem 2x OHC,  doplněný dvojicí turbodmychadel KKK a vstřikováním Bosch Motronic. To mu dávalo výkon 340 kw/6500 ot.min (dle konstruktérů bylo možno vyladit až na 400 kw, k tomu ale nikdy nedošlo)

Výkon se přenášel pomocí 6.stupňové mechanické převodovky na rozvodovku umístěnou vzadu a počítačem ovládanou spojku , která zajišťovala rovnoměrné rozdělení hnací síly na obě hnané nápravy.

Zavěšení kol sestávalo z dvojice příčných ramen s dvojicí teleskopických tlumičů a vinutých pružin na každém kole. Výška tlumičů byla elektronicky regulovatelná v rozmezí 120 - 180 mm. Kola byla doplněna ventilovanými kotouči - vpředu o průměru 322 mm, vzadu 304 mm.

Jak již bylo zmíněno, karoserie byla vyrobena z hliníkových slitin a kevlaru. Střecha a podlaha byly zpevněny pruhy z Nomexu. Přední okno bylo vyrobeno z bezpečnostního materiálu Sekuriflex, ostatní okna z čirého plastu.