Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Porsche 911 SC

Historie

Historie firmy Porsche je prakticky celá spjatá s rallyovým sportem, ale teprve typ 911 se dostal do popředí výsledkových listin.

V roce 1978 se objevila inovovaná verze Porsche 911 SC, poháněná novým, spolehlivým třílitrovým motorem. Tento stroj se brzy zabydlel na čelních pozicích rallyových závodů. Jenže se objevila skupina B. Bylo jasné, že nové speciály budou ještě lepší a výkonnější, a tak i sportovní divize německé automobilky začala pracovat na něčem „konkurence schopnějším“. V roce 1981 se sice objevila první 911 s náhonem na všechna kola, ale jednalo se spíš o prodejní trik než o budoucí sportovní nářadí.

V roce 1983 se konečně objevil sportovní speciál 911 SC RS (někdy označovaný jako RSC). Oproti původnímu stroji byl o cca 200 kg lehčí, měl vyšší výkon motoru o cca 50 koní, širší karoserie zabezpečovala zlepšení jízdních vlastností.

Protože sportovní verze SC byly schváleny pro skupinu B, vyrobil Porsche pouze 20.kusovou sérii RSC (dle požadavku). 5 strojů putovalo do firmy Prodrive, která zabezpečovala jejich účast pod názvem Rothmans Porsche rally team v seriálech Mistrovství Evropy a Mistrovství Středního východu v automobilových soutěžích. (z toho je patrné, že se sice Porsche utkával s nejvyšší konkurencí skupiny B, ale de facto se neúčastnil světového šampionátu )

V Evropě stroje nijak výrazně neoslnily, zato na blízkém východě se Saeed Al Harji za volantem RSC stal mistrem. A to byl bezesporu největší výsledek tohoto typu. Ještě je třeba se zmínit o účasti 911 na dálkovém podniku Paris Dakkar, ale to je trochu jiná historie. Zde sice jela trojice 911, ale patřičně modifikovaná do podoby budoucích 959.

V kolotoči světových rally se devět set jedenáctky objevovaly po celou dobu existence skupiny B, nikterak výrazně však nepromlouvaly do výsledků, spíš to byla auta pro zpestření startovního pole.