Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Opel Kadet 4x4

Je-li některý ze strojů skupiny B zahalen tajemstvím, tak je to ze západní produkce bezesporu Opel Kadett 4x4.

Základem tohoto sportovního stroje se stal Opel Kadett E (poslední verze Kadettu), která se sériově začala vyrábět v roce 1984. Ve sportovním oddělení Opela se ze zahájením výroby  začalo připravovat několik sportovních úprav. Ta nejprve zrealizovaná byla úprava pro rally skupinu A, kde se nakonec Opel angažoval. Firma však mířila výš a tak začala projektovat vůz, který měl v roce 1987 zasáhnout do boje v nejvyšší skupině - S. Jelikož ale pro ní neexistovaly přesnější specifikace, postupovalo se s vývojem dle skupiny B. (vlastní rozdíl mezi skupinami S a B měl být pouze v počtu vyrobených „podobných kusů“, skupina S měla být ještě silnější než béčka)

Základem se tak stalo upravené chasi Kadettu, na kterém byla uchycena sériovému stroji podobná karoserie vyrobená výlučně z kevlarových materiálů. Po dokončení prvního prototypu se tento stroj stal nejdražším sportovním autem své doby !

A zde je ona rouška tajemství. Není známo, kolik strojů bylo vlastně vyrobeno. Podle oficiálních zdrojů se dva vozy Kadett 4x4 zúčastnily Rally Paris Dakkar v roce 1987 a to byla jediná účast na nějakém závodě.To ale není pravda, Existují fotografie, (najdete je v galerii) stroje nesoucí číslo 152, který se účastnil několika závodů na africkém kontinentu, včetně dakkarské rally v roce 1986. 

Co lze ale s jistotou říci, že skupina B byla zrušena v roce 1986 jako nebezpečná a stejný osud potkal i skupinu S, která tím celý projekt Kadett 4x4 ukončila. Protože stroje skupiny S nikdy nevyjely, je dnes Opel Kadett 4x4 zařazován do skupiny B, i když tam vlastně nepatří.

Ještě se ale tento stroj ve světě závodů objevil. V roce 1988 s ním John Welsch jezdil mistrovství světa v rallycrossu.

Posledni komentare
10.03.2020 18:34:07: opell kadett Dakar rok ucasti 1986 a ne 87!!!!!

Kadett 4x4 bylo vozidlo smíšené konstrukce s motorem umístěným podélně za přední nápravou.

V prvním prototypu byl nejprve umístěn motor Ford 1800 ccm o výkonu cca 380 kW, v roce 1986 byl zaměněn za turbomotor Opel s podobným výkonem.

Motor disponoval elektronickým vstřikováním Bosch Motronic a turbodmychadlem KKK. Další součástí pohonu byla 6 stupňová převodovka X- Trac a dále mezinápravový diferenciál s plynulou regulací hnací síly na obě hnané nápravy a viskózní samosvorné diferenciály na obou nápravách. Všechna kola měla kotoučové ventilované brzdy.

Všechna kola byla nezávisle zavěšená na lichoběžníkových nápravách s příčnými nastavitelnými zkrutnými stabilizátory . Odpružení zabezpečovaly teleskopické tlumiče doplněné vinutými pružinami. Odpružení se dalo nastavit podle charakteru terénu. ( z toho mála, co se o stroji ví je patrné, že odpružení bylo poněkud měkké , auto se v zatáčkách dosti výrazně naklánělo)

Karoserie byla celá vyrobena z kevlaru (plast vyztužený aramidovými vlákny) . Přední okno z bezpečnostního skla, ostatní okna z čirého plastu. Oproti sériové verzi měl stroj několik větracích otvorů navíc.

Základní rozměry - délka 3998 mm, šířka 1665 mm a hmotnost 960 kg.