Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Mitsubishi Starion 4WD

Automobily Mitsubishi dlouhá léta patřily do startovních polí rallyových závodů.

Především v extrémních podmínkách Afriky sváděly boje s konkurencí. V době vzniku skupiny B se ve startovním poli objevoval Lancer Turbo. Ten byl projektován pro souboje ve skupině A. Po vzniku elitní skupiny B se i Mitsuhishi rozhodlo postavit prestižní soutěžní automobil. Jeho vývoj byl svěřen sportovní divizi Ralliart působící ve Velké Británii. Předpokladem bylo zkonstruovat vůz s pohonem 4 kol na bázi typu Starion. Projek se ale neskutečně dlouho táhnul a tak byl pro další vývoj povolán  Allan Wilkonson - známý rallyový tvůrce od Forda.

Pod jeho vedením vznikla verze Starion 4WD. V rámci urychlení a zjednodušení prací vycházel ze Starionu, který ale přišel o poměrně dlouhou příď. Ta byla nahrazena maskou velmi podobnou typu Patero. (ostatně některé komponenty v novém voze byly z Pajera převzaty), další komponenty se použili z Lanceru. V roce 1983 byly první stroje hotovy a začalo jejich testování na severu Skotska. V témže roce bylo rozhodnuto, že další testy proběhnou v Portugalsku, kam se přesunula dvojice strojů. Zde se testovalo v rámci místního mistrovství a hlavní úkol prověřit stroj padl na pilota Lasse Lampiho, díky kterému se podařilo stroj dotáhnout ke stavu, kdy se mohl utkat s konkurencí.

Křest ohněm si Starion prošel na populární Rally 1000 Pistes v roce 1984, kde ale startoval jako prototyp ( v souboji s Citroenem BX4TC). V témže roce byl homologován do skupiny B. Díky tomu se na RAC rally objevila dvojice soutěžních strojů, ale jejich výsledek zůstal hluboko za očekáváním , což nakonec vedlo k zániku celého projektu. Podle neoficiálních informací se měl jeden Starion zúčastnit v roce 1983 rally Paris Dakkar a jeden v roce 1985 rally Hongkong.

Proč Starion nebyl úspěšný ? První předpoklad neúspěchu byl již základ celého projektu. Mitsubishi se natajilo tím, že staví konkurenční stroj pro Audi Quattro. Jenže v době, kdy byl dokončen ( 1984) již byla éra prvních Audi u konce a nově nastupující konkurence tak značně převyšovala techniku použitou u Mitsubishi.

Druhým faktorem byla i malá podpora projektu od samotného výrobce, který se poměrně brzy od nákladných béček začal odvracet a připravovat Starion pro skupinu A. Ale to je již jiná historie.

Mitsubishi Starion 4WD bylo „klasické japonské závodní auto“ , tedy stroj se samonosnou kovovou karoserií s motorem vpředu.

Pohon stroje obstarával čtyřválcový motor Mitsubishi (upravený z verze Lancer Turbo) s rozvodem OHC o objemu 2996 ccm s maximálním výkonem 350 koní / 6500 ot/min a kroutícím momentem 253 Nm/4500 ot/min.

Byl doplněn elektronickým vstřikováním Bosch a turbodmychadlem Mitsubishi ECI. Další součásti pohonu - kapalinou ovládaná talířová spojka, pětistupňová manuální synchronizovaná převodovka ( upravená z Pajera), mezinápravový diferenciál TTS (rovněž upravený z Pajera) a samosvorné diferenciály na obou hnaných nápravách.

Všechna kola disponovala ventilovanými brzdnými kotouči o průměru 294 mm.

Podvozek sestával z příčných lichoběžníkových ramen se vzpěrami McPherson , zadní s příčnou zkrutnou stabilizační tyčí , doplněno o kapalinové tlumiče.

Základní rozměry - délka 4026 mm, šířka - 1730 mm a hmotnost 1050 kg.