Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

MG 6R Metro

Firma Rover (majitel MG) se chtěla zapojit do světového kolotoče rally a připravila svůj typ Rover SD 1 Vitesse. Po několika testech ale bylo jasné, že tento robusní stroj nesplňuje očekávání a tak byl tento projekt zrušen. V rámci divize MG začal vývoj nového auta pro skupinu B. Po vzoru francouzských kolegů si konstruktéři vybrali jako základ malé auto MG Metro 1500. Jako u konkurence se stroj změnil k nepoznání. Motor se přestěhoval do středu vozu, který narostl do všech stran (především do šířky) a zcela se konstrukčně změnil. O závodním Metru tedy platí přesně to, co platí o Peugeotu 205 či Renaultu R5, tedy že se pouze vzdáleně podobají svým vzorům. Rover však se pustil jinou cestou. V rámci úspor nepoužil pro svůj nový stroj složitý a nákladný systém pohonu s turbodmychadlem, ale využil motoru z Vitesse, který po úpravách použil pro pohon nového stroje. (o Metru se říká, že je to plastem obalený motor, naštěstí bez turba).

První stroje z povinné série začaly opouštět výrobní linku na sklonku roku 1984 a v témže roce se první auta objevila na britských soutěžích. Homologace pro MS proběhla v září 1985 a první představení dvojice vozů na RAC 1985. Stroje od počátku trpěly mnoha závadami, které se ale pomalu podařilo odstraňovat, takže na konci éry skupiny B byly vcelku hodnotným závodním náčiním. Po zániku skupiny B se částečně přesunuly do rallycrossu, ale většina jich skončila na Britských ostrovech, kde jezdí rally dodnes. Největší úspěch v MS bylo jedno 3. a jedno 4. místo , v rallycrossu vítězství v britském mistrovství ale asi nejzajímavější akcí byla jedna z britských rally v roce 2000. V ní od počátku udávala tempo trojice, která ujela všem ostatním. V cíli byl první Darrian T80 (okruhové auto, jezdící rally !), druhé místo obsadilo Metro a třetí místo s nepatrnou ztrátou Subaru Impreza WRC ! (inu, taková paráda jsou britská rallyová klání)

Metro bylo auto smíšené konstrukce  se základním trubkovým rámem, na který se montovala karoserie vyrobená z kompozitních materiálů.

Pohon stroje obstarával uprostřed podélně umístěný motor Rover V6 (upravený V8 s odstraněním dvou válců ) se 4. ventilovou technikou s rozvodem DOHC. Celkový objem motoru činil 2999 ccm, byl vyladěn na maximální výkon 301 kW /9000 ot/min, kroutící moment 402 Nm/ 6500 ot/min.

Motor byl doplněn elektronickým vstřikováním Lucas- Micos, neměl turbodmychadlo !

Další součástí pohonu byla kapalinou ovládaná dvoulamelová suchá spojka AP s talířovou pružinou, pětistupňová manuální plně synchronizovaná převodovka, nesouměrný mezinápravový viskosní diferenciál Ferguson a dvojice samosvorných diferenciálů na obou poháněných nápravách a v neposlední řadě dvojice palivových nádrží z nehořlavého plastu o celkovém objemu 104 litrů paliva.

Podvozek tvořila nezávisle zavěšená kola na trojúhelníkových spodních ramenech se vzpěrami  McPherson  a seřiditelnými příčnými zkrutnými stabilizátory, doplněné o kapalinové tlumiče Bilstein.

Na všech kolech byly ventilované brzdové kotouče o průměru 305 mm se čtyřpístkovou technikou.

Karoserie byla vyrobena z plastů, pro zlepšení řiditelnosti byla doplněna netypickým předním a zadním křídlem, obě křídla byla stavitelná.

Základní rozměry - délka 3657 mm, šířka - 1860 mm a hmotnost 980 kg.