Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Mazda RX - 7

Historie

Mazda Rx 7 je v historii jediným strojem s Wankelovým rotačním motorem, který se ujal jak v civilním sektoru, tak v závodech.

Její historie začala v roce 1978, kdy byla představena na Tokijském autosalonu a kdy byla zahájena sériová výroba. Aby výrobce podpořil dosud netradiční pohon, snažil se stroj zviditelnit na závodním poli. Prioritou se staly okruhové závody a to především v Americe (vytrvalostního typu), kde bylo povoleno podstatně větší množství zásahu do původní techniky vozu. V roce 1980 se posádka Miller - Weiss poprvé představila s Mazdou na Mistrovství Evropy v Salzburku a dále se pak účastnila těchto klání a to i v následujícím roce. Pro rok 1982 však byla upravena pravidla, což znamenalo pro RX7 konec okruhových závodů.

Pro několik vyrobených strojů se našla alternativa - přesunuly se do rally a to rovnou do skupiny B, kde se představil Mazda Rally Team Europe s posádkou Invar Carlson - Benny Mellander . Mazda však neměla patřičné výkonové parametry na špičku startovního pole a navíc jí chyběl pohon všech kol, takže povětšinou bojovala kdesi v hloubi pole s Oply, Nissany a Porschem. Mezi diváky však byla oblíbeným strojem a to především pro oproti ostatním ohlušující rachot, který vydávala. Zánik skupiny B ji vcelku příliš nepoznamenal. Již v době její existence se většina strojů tohoto jména pohybovala spíše na úrovni národních mistrovství a což je poměrně velikým překvapením, nachází se zde ještě nyní. Je tedy možno říci, že Mazda Rx 7 nebyl stroj, který dokázal konkurenci porážet v přímém boji, ale byl a je to stroj, který jí deklasoval svojí výdrží.