Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Lancia S4

Technický popis

Lancia S4 bylo auto smíšené konstrukce s kovovým podvozkem, kovovým rámem a karoserií z uhlíkových vlákem.

Pohon stroje obstarával řadový, podélně umístěný čtyřválec Abarth 233 ATR se 16 ventilovou technikou s rozvodem DOHC o objemu 1759 ccm.  Jeho nejvyšší hodnoty jsou udávány pro rok 1986 - maximální výkon 440 kW / 8400 ot/min a kroutící moment 490 Nm při 5000 ot/min. Další součásti pohonného systému - elektronické vstřikování paliva IaW-Marelli, kapalinou ovládaná suchá dvoudisková spojka s keramicko kovovým obložením , pětistupňová manuální synchronizovaná převodovka Abarth - Helwand, nesouměrný mezinápravový diferenciál Ferguson s ruční  uzávěrkou a dvojice samosvorných diferenciálů na obou nápravách. Dále pak palivová nádrž z nehořlavého plastu o objemu 110 litrů paliva. Co ale bylo specialitou Lancie S4 byla synchronizovaná skupina sestávající z kompresoru Abarth - Volumex a turbodmychadla KKK . Díky tomuto zařízení byly „vyplněna turbo díra“, tedy v době, kdy ještě nezabíralo turbo dodával potřebný tlak kompresor a kde již jeho výkon nestačil, přebíralo jeho funkci právě turbodmychadlo.

Podvozek - zavěšení v předu nezávislé na příčných kyvných ramenech s tlumiči a vinutými pružinami. Stavitelný stabilizátor. Zavěšení v zadu nezávislé na příčných kyvných ramenech s dvojitými tlumiči a vinutými pružinami. Stavitelný stabilizátor. Všechna kola doplněna o kotoučové brzdy Brembo s ventilovanými kotouči o průměru 300 mm se čtyřpístkovou technikou.

Karoserie z kevlaru montovaná na rámovou konstrukci z chrommolybdenových  trubek vyztužených sendvičovými panely s uhlíkových a aramidových vláken.

Boční a zadní okna z čirého plastu.

Základní rozměry - délka 3990 mm, šířka 1880 mm a hmotnost 890 kg.