Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Lancia S4

Historie

Co říci o tomto modelu ? Chválu, zatracení či rozpaky ?

Lancia Delta S4, jak zní celý název vznikla vlastně z nutnosti. Již v roce 1980 získal typ Lancia Delta titul auto roku. Ve stejném roce se objevily nové specifikace pro vozy rallyových skupin. Lancia rozhodla postavit super stroj pro nejvyšší možnou skupinu, tedy pro skupinu S (prototypy). Tak vznikl prototyp ECV1 vyrobený z „kosmických technologií „ - kevlaru a karbonových vláken. Vzdáleně se toto monstrum podobalo svému civilnímu sourozenci ale...

Svět se soustředil na skupinu B a o prototypovou skupinu S neměl nikdo zájem, takže se nikdy nestala součástí MS. Co tedy s již vyrobeným autem ? Odpověď byla jednoduchá. Lancia 037 sice sklidila světový vavřín nejlepšího rallyového auta roku 1983, bylo však jasné, že její vývoj je u konce a potřebuje nahradit. Zde byla volba více než jasná a tak se ve startovní listině béček na RAC rally 1985 poprvé představil nový stroj - Lancia S4 . Vlétl do Mistrovství světa impozantně a nikoho nenechal na pochybách, kdo že bude v roce 1986 bojovat o titul. A tak se i stalo . Vše začalo jednoznačným vítězstvím na Rally Monte Carlo.

Na Korsické rally se od startu na prvním místě usadil Henri Toivonen s S4 a vybudoval si téměř nedostižný náskok. Druhý den však vše zahalila tma. Z nezjištěných příčin se Toivonenova Lancia zřítila ze srázu, explodovala a zahubila oba členy posádky. To byl poslední incident, po kterém Mezinárodní automobilová federace skupinu B zakázala. Všechny týmy krom Peugeotu a Lancie z MS odstoupily, Peugeot pak obhájil v okleštěném závodním poli titul. Z důvodu bezpečnosti se v roce 1987 S4 téměř vytratily i z národních šampionátů, většina pak našla uplatnění ve dvou automobilových disciplínách - v rallycrossu, kde několik let sváděly boje s Peugeoty a Fordy a netradičně (jiná béčka se zde téměř nevyskytla) v závodech do vrchu, kde využívaly svojí hlavní zbraň - netradiční techniku.