Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Lancia 037

Historie

Po vyhlášení skupiny B bylo jasné, že současné stroje brzy nebudou stačit nastupující nové konkurenci a tak i Lancia začala uvažovat čím nahradit Stratos.

Po vzoru Audi se začalo uvažovat o stroji podobné koncepce, tedy o čtyřkolce s turbem, ale s motorem umístěným před zadní nápravou. Jenže vše chtělo čas a ten Lancii chyběl. V dubnu 1982 byl tedy na Turínském autosalonu představen prototyp - kompromis nesoucí označení Lanci 037. Velice elegantní stroj částečně připomínal okruhový speciál Lancia Beta Monte Carlo Turbo.

S výrobou prototypu začala i nutná výroba 200 kusové série a tak na počátku roku 1983 stanula na startovní čáře dvojice béček - Audi Quattro a Lancia 037.

Obě auta byla zcela rozdílná. Těžké celokovové Audi a pohonem 4 kol bylo výborným sportovním náčiním pro těžké terény - sníh, bláto, mrštné Lancie pak jasně dominovaly na asfaltu a lehkých šotolinových površích.

Velkým přínosem pro Lancii byl i příchod fenomenálního pilota Waltera Roehrla do jejích řad. V lítém boji nakonec výsledek dopadl nerozhodně - Lancia získala titul ve značkách, Audi mezi jednotlivci. V roce 1984 již bylo jasné, že pohon jedné nápravy (jaký 037 používala) je pro další boj nedostatečný a tak se výrobce zaměřil na vývoj nového typu a verzi 037 dále nerozvíjel. Přesto bylo možné Lancie 037 vídat na světových i mezinárodních podnicích i nadále a to především díky velkému počtu soukromých týmů. Konec skupiny B pak byl i koncem pro tato auta. Byla z elitní skupiny jediná,  která se nehodila pro rallycross a tak se poměrně rychle vytratila ze světové scény. Občas se jako skvost objeví na nějaké historické rally či setkání, kde evokuje vzpomínky na dobu skupiny B.