Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Lada Samara Eva

Jednoznačně nejtajemnější automobil celé skupiny B se jmenuje Lada Samara Eva. Není přesně známo, jak a kdy vůbec začal vznikat, ani jestli se tak dělo na základě nadšení nějaké skupiny lidí pro rally, nebo z popudu vyšší moci.

Z toho, co je známo - první prototyp stroje Samara 4x4 byl viděl na Sojuz Rally v roce 1985. Jednalo se o upravený vůz Lada 2106 Samara, který měl náhon na všechna kola a motor uložený uprostřed, v místě zadních sedaček.

O verzi Eva se mluví později a je spojována s litevským konstruktérem a pilotem rally vozů Stasisem Brunzou. Dle kusých informací pod jeho vedením vznikl (kolik strojů bylo vyrobeno se přesně neví) stroj, který se podobal nejmodernějším vozům skupiny B .  Z původního typu Samara zbylo pouze přední okno a na rallyové vozy netypycky dveře, ostatní bylo předěláno a vyrobeno nové.Stroj smíšené konstrukce s pevným  pilotním prostorem a laminátovým odklopným předkem, kde se ukývala rezerva a zadními partiemi s pohonem využíval dostupné moderní technologie, nicméně jeho datování je uváděno do roku 1987, tedy do roku, kdy byla skupina B již minulostí.  Podle některých pramenů byl poháněn motorem Porsche, podle jiných šestnáctiventilovým motorem vlastní konstrukce s rozvodem DOHC, obsahem 1860 ccm, elektronickým vstřikováním a turbem, což dohromady mu dávalo výkon cca 300 koní. Tento stroj pravděpodobně neabsolvoval žádný ostrý závod. Podle nejnovějších informací se účastnil světových rally v roce 1987, konkrétně se jednalo o Rally 1000 jezer a Rally Acropolis, kde údajně jel jako předjezdes s číslem nula.

 Co se o něm ví, že byl dále vyvíjen. Jsou známy další fotografie a to z roku 1989, kdy byl znám jako S-Proto.

O této verzi existují zmínky, že byla testována ale pravděpodobně nikdy nejela žádný ostrý závod. Měla být základem pro další úpravy Samar s motory uprostřed, které se objevily v dálkových závodech Paris Dakkar.

Popsat stroj o kterém se mnoho neví je těžké, takže pouze dostupné údaje.

Základem stroje byl rám podvozku, na který byla pevně připojena kabina posádky vyrobená z kovu. Na ní navazovaly přední a zadní partie z laminátu. Zadní část se otvírala netradičně vzad.

Pohon stroje zajišťoval uprostřed uložený motor Porsche o výkonu 294 kW s elektronickým vstřikováním, 16 ventilovou technikou a turbodmychadlem o objemu 1880 ccm. Rovněž transmise byla použita typu Porsche (z vozu 959).

Eva měla stálý pohon všech kol, která nesla kotoučové brzdy vlastní konstrukce.

V rámci úspory hmotnosti byla boční a zadní okno z plexiskla.

Více informací není v této chvíli k dispozici.