Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Audi S1

Historie

V roce 1983 došlo k prvnímu skutečnému souboji béček o titul Mistra světa. Audi jej ale těsně prohrálo s Lancií. Byl to popud ke konstruování výkonnějších strojů.

Na vrcholu tohoto snažení stál stroj s označením Audi S1. Bylo to nejvýkonnější béčko, které kdy bylo vyrobeno. Vzdáleně se podobalo silniční verzi, ale jinak se jednalo o zcela nový stroj. V rámci odlehčení byla karoserie vyrobena plastů, stroji dominovaly ohromné aerodynamické prvky. Homologaci S1 získalo v červenci 1985 a v témže roce se poprvé představilo veřejnosti na Olympus Rally. V té době však již honba za výkony strojů dosáhla takové velikosti, že S1 ve své kariéře dosáhly pouze jednou na vítězství v MS v rally San Remo. Těžko ovladatelný automobil nebyl schopen čelit nastupující generaci, což si velmi brzi uvědomili i zástupci firmy Audi a tak S1 čekala velmi krátká historie, neboť s ukončenou sezonou 85 se tým Audi stáhnul z MS skupiny B.

Stroje se nedostaly do soukromých rukou rallyových týmů, ale skončily v podnicích rallycrossu. Ještě jednu epizodu tohoto stroje je třeba zmínit. V roce 1987 se speciálně upravený stroj účastnil oblíbených amerických závodů do vrchu - Pikes Peak, kde vytvořil traťový rekord. Pro stroj, který bylo těžké udržet při zemi to parodicky bylo ideální závodní prostředí.

Za zmínku stojí i skutečnost, že testování S1 probíhalo velmi netradičně i v socialistickém Československu, a to především z důvodů utajení.