Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

Audi Quattro

HISTORIE

Audi Quattro je jednoznačně zakladatelem nové historie v rallyovém sportu . Byl to první stroj ze skupiny B.

Jeho historie začíná v roce 1980, kdy byl první prototyp představen na ženevském autosalonu.

Stroj konstrukčně vycházel z typu 80, ale byl sestrojen na podvozku typu 200, takže se jednalo o poměrně veliký vůz. Jelikož se automobilka netajila záměrem použít jej pro mistrovství světa v rally, byl konkurencí chápán jako příliš nemotorný a pravděpodobně neschopný konkurence nejnovějším typům. Tento názor ale vydržel pouze do Algarve rally, kde s Audi Quattro testoval Hannu Mikkola, který jel jako předjezdec. Po sečtení výsledků byl se svým „nemotorným“ vozem o téměř půl hodiny rychlejší než celkový vítěz!

První skutečný start Audi se uskutečnil na Austrian  rally a skončil vítězstvím stroje pilotovaného Franzem Wittmanem. Od té doby bylo jasné, že pokud je auto i stroj v plné kondici, nikdo ze stávající konkurence mu nestačí. V roce 1981 Audi ještě „dolaďovalo“ svůj stroj, přesto již mělo jediného soupeře a to Opel Asconu, který pilotoval fenomenální Walter Rohl. V následujícím roce již titul patřil Audi.

V roce 1983 se Audi muselo sklonit před Lancií 037. V následujícím roce tovární jezdci používali „krátkou verzi“ označovanou jako Audi Sport.Ta byla díky kratším převisům ovladatelnější a to v konečném hodnocení znamenalo výrazný úspěch - Audi získalo titul Mistra světa značek i jednotlivců. Byla to ale labutí píseň neboť rok 1984 je rokem, kdy se na scéně objevila "závodní monstra".

Obě modifikace pak jezdily v soukromých stájích dále a především v podnicích nižší třídy zaznamenaly nejeden úspěch.

O Audi Quattro lze jednoznačně říci, že se jednalo o „správné nářadí“ pro skupinu B. Stroj opravdu vycházel ze sériové verze , jen byl patřičně vylepšen a upraven pro náročný rallyový sport.