Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

ÚVOD

RALLY - jedno z nejoblíbenějších odvětví motoristického sportu na zeměkouli.

Jeho historie je stejně dlouhá, jako historie automobilů. Již od počátku automobilismu se jezdily různé druhy závodů, počátky toho, co dnes nazýváme rally lze položit někam mezi dvě světové války. Zprvu se jednalo více o silniční závody jak říkají angličané, gentlemanů. I po druhé světové válce se ráz těchto závodů nezměnil. Nadšenci se svými auty vyráželi na závody v téměř sériových vozech, jen s mapou a hromadou náhradních dílů. Neexistovaly servisní zóny,doprovodná vozidla ani tréninkové projetí trasy.Jezdilo se "naostro" a vítězil ten nejodvážnější s nejspolehlivějším vozem.

Změna se začala dít někdy okolo roku 1970, kdy začaly vznikat první týmy se sice nepatrným zázemím, ale přesto to již byl pokrok, který tyto závody nasměroval na zcela novou cestu. Většina aut byla ještě sériových ale již patřičně upravených pro vyšší požadavky na spolehlivost a náročnost tratí, které se z obyčejných silnic často přesunuly na nezpevněné polní a lesní úseky, kde technika dostávala pořádně zabrat.

Dalším mezníkem bylo stanovení skupin soutěžících vozů podle obsahu motoru, kde královskou skupinou se stala ta s číslem 4. Auta sem zařazená prudce zvyšovala technickou dokonalost a výkony hnacích agregátů, takže okolo roku 1980 již jezdily stroje s výkony okolo 300 koní .

V roce 1981 byly upraveny podmínky pro jednotlivé skupiny pro rok následující, kdy vznikly skupiny A (produkční cestovní vozy), C (sportovní prototypy) a B (speciály pro rally).

Jedinná podmínka, kterou musela tato auta splnit bylo 200 vyrobených vozů za rok a z nich vycházejících 20 strojů, které mohly mít jakékoliv úpravy ke zvýšení sportovní hodnoty bez omezení.

Tyto stránky se pokusí zmapovat tuto skupinu, která se měla stát chloubou rally ale díky honbě za výkony byla nakonec zrušena jako příliš nebezpečná.

Auta vzniklá v groub B však neodešla na smetiště dějin. Některá jezdí dodnes a především v Anglii stále dokazují, že byly v době slávy to NEJ, co v daném oboru existovalo a ještě dnes jsou schopny prohánět supermoderní WRC. To hlavní je ale skutečnost, že se natolik zapsala do historie, že i dnes slova skupina B znamenají pro většinu nadšenců pro rallyový sport totéž jako slova zlatá éra. A to je jen dobře.