Rallye skupina b

Milovaná i nenáviděná monstra brázdící světové rally závody v letech 1981-1986

+++ EPILOG+++

Ari Vatanen

Vatanen.jpg

Ari Vatanen měl obrovské štěstí, když havaroval se svým strojem Peugeot 205 T 16. Po pádu ze srázu ze super auta zbyla jen hromada šrotu, ochranný rám posádku příliš neochránil a Ari utrpěl četná velmi těžká zranění. Pouze díky přítomnosti vrtulníku v blízkosti neštěstí se dostal včas do nemocnice, kde jej lékaři zachránili na poslední chvíli. Dva roky se ze svých zranění léčil a nakonec se k rallyovému sportu vrátil.

Tomu, jak dopadl vděčí i faktu, že se s ním utrhla sedačka.

(nová informace z diskuse, za kterou děkuji)

Attilio Bettega

Bettega tour de cors

Attilio Bettega byl prvním pilotem, který zahynul ve voze skupiny B. Ve své Lancii 037 nezvládl na Tour de Corse 1985 řízení , auto se převrátilo na bok a narazilo střechou do stromu u trati.  Stroj, který měl minimální deformační ochranné prvky mu nedal sebemenší šanci.

Joaquim Santos

Santos rally Portuga

Psal se rok 1986 a boj "monster" o titul vrcholil. V Portugalské rally se sešla celá elita - Lancia S4, Peugeot 205 T16 Evo II, Ford RS 200, MG Metro, Audi S1 , Renault R5 Maxi. To přitáhlo obrovské masy diváků, kteří stáli téměř všude. Domácí pilot Joaquim Santos řídící soukromý Ford RS 200 v jednom úseku nezvládl při vysoké rychlosti řízení a jeho stroj se čelně zabořil do velké skupiny rallyových nadšenců. Výsledkem této nehody bylo 8 mrtvích a více jak 30 zraněných. Po tragické události nebyla soutěž zastavena !  ale byla ukončena proto, protože piloti odmítli v soutěži pokračovat. Toto byl první a asi jeden z hlavních důvodů zániku skupiny B.

Henri Toivonen

Toivonen tour de Cor

Definitivně posledním závodem rallyové skupiny B se stala Tour de Corse 1986. V té době se již uvažovalo o nějakých omezeních, neboť poslední verze aut byly nebezpečné okolí, ale i samotným jezdcům, na které kladly obrovské nároky.

Henri Toivonen patřil mezi ty mladé talenty, kteří měli před sebou velikou budoucnost. Bohužel na korsické rally udělal za volantem Lancie S4 jezdeckou chybu v jednom z velmi nepřehledných a špatně dostupných míst a jeho stroj se zřítil z vysokého srázu. Posádka neměla sebemenší šanci .

Tato tragédie nebyla v roce 1986 první a tak Mezinárodní automobilová federace s okamžitou platností zakázala další účast vozů skupiny B v Mistrovství světa.